بهبود جستجو در یوتیوب

قطعا تا به حال به یوتیوب سر زده و عبارتی را در آن جستجو کرده‌اید اما احتمالا نمی‌دانید نتایجی که یوتیوب به شما نشان می‌دهد میتواند به ازای هر شخص متفاوت باشد. به این صورت که ممکن است نتایجی که یوتیوب به شما نشان میدهد تفاوت‌های جزئی و یا کلی با جستجو‌ی همان عبارت توسط شخص دیگری داشته باشد. شما میتوانید با بهینه‌سازی پیشنهادات یوتیوب، بهبود جستجو در یوتیوب نتایج بهتری را کسب کنید و تجربه استفاده بهتری از این پلتفرم داشته باشید.

بهبود جستجو در یوتیوب
قوانین یوتیوب برای کسب درآمد

احتمالا شما نمی‌دانید که استفاده مکرر شما از یوتیوب، گوگل و مرورگر گوگل کروم بر روی نتایجی که از جستجو در یوتیوب دریافت می‌کنید تاثیرگذار هستند. همچنین پیشنهادات یوتیوب در صفحه اصلی، ناتیفیکیشن‌های برنامه یوتیوب و تمام پیشنهاداتی که یوتیوب در سایر بخش‌ها به شما می‌دهد همگی توسط نحوه استفاده شما از یوتیوب و سایر ابزارهای گوگل تعیین می‌شوند و شما می‌توانید با بهینه‌سازی آن نتایج مفیدتر و بهتری را دریافت کنید.

راه‌های مختلفی برای بهینه سازی نتایج جستجو در یوتیوب وجود دارد که در این مقاله می‌خواهیم به آنها بپردازیم. از حذف کردن ویدیوی خاصی از بخش watch history تا پاکسازی این بخش به طور کامل میتواند روش‌هایی برای بهینه سازی پیشنهادات یوتیوب و شخصی سازی نتایج جستجو در یوتیوب باشند. مشاهده سرویس های یوتیوب کلیک کنید

سابقه جستجو در یوتیوب – search history

برای بهبود جستجو در یوتیوب باید به این نکته توجه کنید که الگوریتم یوتیوب هنگام نمایش نتایج، از سابقه جستجو‌های شما استفاده می‌کند و نتایج شخصی سازی شده متناسب با فعالیت‌هایتان را به شما نشان می‌دهد. برای بهینه سازی این بخش میتوانید موارد زیر را انجام دهید.

 • حذف ویدیوهای نامرتبط را از بخش watch history: در صورتی که عبارتی را جستجو کردید و ویدیوهای نامرتبط و یا موضوعاتی را مشاهده کردید که به آن علاقه ندارید میتوانید از بخش watch history ویدیوهای نامرتبط با آن موضوع را حذف کنید. با این کار یوتیوب متوجه می‌شود که شما به آن موضوع خاص علاقه‌ای ندارید و کمتر از آن موضوع به شما پیشنهاداتی را ارائه میدهد.
 • حذف سوابق جستجو در یک عبارت خاص: در صورتی که عبارتی را سرچ کرده‌اید و به آن علاقه‌ای ندارد از بخش search history آن عبارت را حذف کنید تا یوتیوب کمتر موضوعات مرتبط با آن عبارت را به شما پیشنهاد بدهد.
 • غیر فعال کردن سوابق جستجو: در صورتی که نمیخواهید تا عبارات جستجو شده و یا ویدیوهایی که در یوتیوب نگاه میکنید بر روی نحوه پیشنهادات یوتیوب تاثیری داشته باشد میتوانید این ویژگی را متوقف کنید. به عنوان مثال فرض کنید در مورد موضوعی نیاز به جستجو در یوتیوب دارید که از نظر شخصی به آن علاقه‌ای ندارید. میتوانید به صورت موقت این بخش را غیرفعال کنید تا یوتیوب پیشنهادات مرتبط با آن موضوع را به شما ارائه ندهد.
 • حذف سوابق جستجو به صورت کامل: اگر احساس می‌کنید پیشنهاداتی که یوتیوب به شما ارائه میدهد با سلیقه شما همخوانی ندارد میتوانید تمامی سوابق خود را حذف کنید و یک شروع مجدد داشته باشید.

برای خرید لایک یوتویب کلیک کنید

سابسکرایب یوتیوب بدون ریزش برای کانا

بهینه‌سازی پیشنهادات یوتیوب

در صورتی که با استفاده از اکانت گوگل وارد یوتیوب شوید، یوتیوب بر اساس سلیقه و سابقه مشاهده ویدیوهای شما، موضوعاتی را به شما نشان میدهد که احتمالا به آنها علاقه دارید. این دسته‌بندی‌ها در بخش بالایی صفحه اصلی شما قابل مشاهده است. هدف این موضوعات کمک به کاربران برای پیدا کردن موضوعاتیست که به آنها علاقه دارند.

بهبود جستجو در یوتیوب

در صورتی که ویدیویی را می‌بینید که به موضوعات مورد علاقه شما تعلق ندارند کافیست با کلیک بر روی آیکون سه نقطه در گوشه ویدیو‌ها گزینه مورد نظر را انتخاب کنید تا یوتیوب متوجه شود که شما به آن موضوع علاقه‌ای ندارید.

بهبود جستجو در یوتیوب

برای اینکه نشان دهید به موضوع و یا کانالی علاقه ندارید یوتیوب ۳ گزینه را به شما پیشنهاد میدهد.

 • Not interested: به این معنیست که شما به این ویدیو علاقه‌ای ندارید. با استفاده مکرر از این گزینه برای ویدیوهایی که به آن علاقه ندارید به مرور یوتیوب به شما پیشنهاداتی را میدهد که قطعا به آنها علاقه خواهید داشت.
 • Don’t recommend channel: این گزینه زمانی به کار شما می‌آید که به کانال پیشنهاد شده علاقه‌ای ندارید.
 • Not “topic”: زمانی که در یک موضوع مشخص در حال مشاهده ویدیوها هستید اگر احساس کردید ویدیویی به این موضوع تعلق ندارد میتوانید از این گزینه استفاده کنید.
 • خدمات سایت کافه فالوور

مدیریت Google Activity

همانطور که احتمالا میدانید تمام فعالیت‌های شما در سرویس‌های گوگل در بخش Google activity ذخیره می‌شود و شما هر زمان که بخواهید می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید. در صورتی که شما برای یک ویدیو و یا کانال از گزینه‌های Not interested و یا Don’t recommend channel استفاده کرده باشید و میخواهید تا این بازخورد تا پس بگیرید میتوانید از طریق Google activity اینکار را انجام دهید.

 • برای اینکار ابتدا با اکانت گوگل خود وارد Google activity شوید.
 • بخش Other Google activity که در منوی سمت چپ قرار دارد را پیدا کرده و وارد آن شوید.
 • Youtube not interested feedback را پیدا کرده و تمامی این بخش را پاک کنید.
بهبود جستجو در یوتیوب

همچنین در صورتی که میخواهید تا گوگل سوابق جستجوها و ویدیوهای مشاهده شده‌ی شما را ذخیره نکند بر روی گزینه TURN OFF کلیک کنید.

غیرفعال کردن watch history یوتیوب

احتمالا می‌دانید که در تازه‌ترین آپدیت یوتیوب، با غیر فعال کردن watch history دیگر از پیشنهادات یوتیوب خبری نخواهد بود.

برای این کار همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم میتوانید از طریق زیر نیز اقدام کنید:

۱. در صفحه یوتیوب خود بر روی تصویر پروفایلتان کلیک کنید:

بهبود جستجو در یوتیوب

۲. در صفحه باز شده کمی اسکرول کرده و از بخش Youtube controls بر روی دکمه مربوطه کلیک کنید: خدمات سایت کافه فالوور

بهبود جستجو در یوتیوب

۳. در بخش Activity Control با استفاده از گزینه TURN OFF میتوانید سوابق مشاهدات خود در یوتیوب را غیر فعال کنید.

بهبود جستجو در یوتیوب

مدیریت پلی‌لیست‌ها و ویدیوهای لایک شده

علاوه بر موارد بالا، یوتیوب با استفاده از ویدیوهایی که لایک کرده‌اید و پلی‌لیست‌هایی که ساخته‌اید سلیقه شما را تشخیص می‌دهد و نسبت به آن ویدیوهایی را به شما پیشنهاد می‌دهد. میتوانید از طریق بخش Liked video ویدیویی که نمیخواهید را حذف کنید. همچنین در مورد پلی‌لیست‌ها نیز این امکان وجود دارد که پلی‌لیستی که به آن علاقه‌ای ندارید را حذف کنید.

چرا بهبود جستجو در یوتیوب باید برای من مهم باشد؟

شبکه‌های اجتماعی همواره تلاش می‌کنند تا با پیشنهادات سرگرم کننده شما را برای مدت زمان بیشتری درون خود نگه‌دارند. در مورد نحوه استفاده از شبکه‌های اجتماعی نکات مثبت و منفی زیادی وجود دارد که نمیخواهیم در این مقاله به آن بپردازیم اما در میان شبکه‌های اجتماعی مختلف، یوتیوب یکی از بهترین مکان‌ها برای مشاهده ویدیوهای آموزشی و یادگیری است و میتواند یک شبکه اجتماعی بسیار مفید باشد. در صورتی که شما سلایق خود را مشخص کنید یوتیوب ویدیوهایی را به شما پیشنهاد می‌دهد که کاملا برای شما مفید و کاربردی است.

پس برای استفاده بهتر از شبکه‌های اجتماعی همواره سعی کنید تا داده‌های بهتری را دریافت کنید و اطلاعات بهتری را بگیرید. در این مقاله نحوه بهبود جستجو در یوتیوب را به شما آموزش دادیم. امیدوارم به درستی از یوتیوب استفاده کنید.